7.-8. septembril toimusid Pirital Kalevi Jahtklubis traditsioonilised igasügisesed Tallinna Meistrivõistlused, mille käigus selgitati Tallinna Meistrid klassides ORC, ESTLYS, Draakon ja Folkboot. 2019.a Tallinna Meistri tiitlid pälvisid ORC I grupis Aivar Tuulbergi meeskond jahil Katariina II (Pärnu JK), ORC II grupis jaht Jazz Viljar Sepaga roolis (Kalevi JK), ESTLYS I grupis Imre Marmori meeskond jahil Vesileenu (Kalevi JK), ESTLYS II grupis jaht Lagle II meeskond Ülari Velviste juhtimisel (Haapsalu JK), Draakon klassis jaht Karina meeskond Aleksandr Karboinoviga roolis (Kalevi JK) ning Folkboot klassis Mikk Kööseli peremeeskond jahil Jonna (Kalevi JK).
Kokkuvõte Postimehes – Avamerepurjetamise lühiraja Tallinna Meistrid selgusid kõrges konkurentsis
Mõlemal võistluspäeval said purjetajad tunda igasuguseid ilmaolusid. Laupäeva keskpäeva järel anti esimene start päiksepaistes ja reipas lõunatuules, mis puhus 5-6 meetrit sekundis ja tõusis teise sõidu ajaks kohati kuni 8-9 meetrini sekundis. Kolmanda sõidu ajal alanud vihmasadu vähendas ka tuule kiirust, kuid kuni neljanda võistlussõidu lõpuni laupäeva hilisel pärastlõunal jätkus tuulel kiirust 4-5 m/s. Pühapäeval hakkas tuul juba hommikust peale keerutama ja tegi nii purjetajate kui ka peavõistlusjuht Madis Ausmani elu keeruliseks, kuna esimese sõidu starti tuli raja ringiehitamise tõttu edasi lükata pea tunni võrra. Keskpäevast alates idast puhunud tuul oli muutlik ja tegi ka ilma jahedaks. Veelkord muutis tuul oma suunda teise sõidu ajal, pöördudes siis kirdesse ning venitades stardiprotseduure. Kiirust jagus tal aga kolme võistlussõidu ajaks 5-7 m/s.
Regati kahe võistluspäeva jooksul peeti kokku seitse ca 45-50-minutilist sõitu vastutuule-allatuule rajal, mis tähendas osavaid starte, kiireid ja õigeid otsuseid võistlusraja poole valikul ning oskuslikke ja lihvitud manöövreid pautides, halssides ja märgivõttudes. Meeskondi, kes kõike seda kõige paremini tegid, kõige stabiilsemad olid ning kõige vähem eksisid, kroonis ka edu. Märkimist väärib, et neli võidumeeskonda – Katariina II, Jazz, Vesileenu ja Lagle III – sõitsid välja pea laitmatud seeriad, sest halvima sõidu mahaviske järel jäid nende jahtide seeriasse alles vaid esikohad ning Lagle III puhul läks mahaviskamisele samuti esikoht!
ORC I grupi erakordset kõrget taset näitab fakt, et kaheksa osalenud meeskonna hulgas on aastate jooksul ORC klassi Euroopa ja maailma tiitlivõistlustelt poodiumikohtadega koju tulnud lausa kuus jahti, nende hulgas ka kolm tänavuse aasta Euroopa Meistrivõistluste C-klassi esikolmik – Matilda 4, Katariina II ja Postimees Sailing Team – ning ORC MMi võitnud jahi Sugar meeskond osalises koosseisus. Tänavuse Euroopa hõbeda, Aivar Tuulbergi Katariina II (Arcona 340) väga kiiret käiku tunnistasid sellel regatil kõik konkurendid. Katariina II võttis seitsmest sõidust kuus võitu, viskas halvimana maha kuuenda sõidu neljanda koha ning tuli 2019.a Tallinna Meistriks. Hõbemedalid riputati kaela jahi Sugar (Italia 9.98 F) meeskonnale Marjaliisa Umbi juhtimisel (Pärnu JK) ning kolmandale poodiumiastmele astus tänavune Euroopa Meister, Matilda 4 (J-112E) Haapsalu Jahtklubist meeskond Mati Seppaga roolis.
Jahi Katariina II kapten Aivar Tuulberg tunnistas pärast regatti, et nende hooaeg on olnud pikk.
„Alustasime juba märtsis Vahemeres, aga huvitaval kombel mingit tüdimust ei olegi tulnud ja nautisime igat sõitu. Ilm oli purjetamiseks soodne, korraldus nagu Kalevi Jahtklubi võistlustel ikka, perfektne. Ja muidugi seltskond oli väärikas – pea kõik Eesti selle kümnendi ORC Euroopa ja maailmameistrivõistluste medalimehed olid joonel ja neid oli kuus paatkonda.
Väiksemate laevade mure suurvõistlustel, kus stardis tavaliselt ca 50 laeva, on ju ainult üks – kuidas vabasse tuulde saada. Seekord oli meid grupis ainult kaheksa ja see lasi meil suuremate paatide vastu sõites kõike seda, mis treeningutel ja võistlustel omandatud, ka edukalt rakendada. Meeskond töötas nagu kellavärk, vigu me praktiliselt ei teinud, vanajumal ja Neptun olid samuti meiega. Sul võib olla tehniliste omaduste poolest parim laev ja parimad purjed olla, aga päeva lõpuks on üks asi ja see on eriti määrav inshore võistluste formaadis – kokku töötanud ja treenitud meeskond.“
Katariina II meeskonnas purjetasid Karl-Hannes Tagu, Peter Šaraškin, Henri Lepik, Kevin Grass, Henri Tauts, Joosep Laus, August Luure ja Aivar Tuulberg.
ORC II grupis, kus seekord võistles viis jahti, tegi säravaima etteaste jahi Jazz (First 34.7) meeskond Viljar Sepaga roolis. Värsked Tallinna Meistri tiitli omanikud skoorisid seitsmest sõidust kuus sõiduvõitu ja said ühes sõidus teise koha. Jazz, kellel on kõrgeima EMi kohana ette näidata koduse Pärnu EMi neljas koht aastast 2015, on samuti kõvast puust meeskond. Tallinna MV teise koha sai Tanel Tamme meeskond jahil Vesikaar (T-34) Kalevi Jahtklubist ning kolmanda koha duellis jäi peale Sergey Parfenenko meeskond jahil Blue Lark (First 36.7) Kalevi Jahtklubist, saades võrdse arvu punkte neljandaks tulnud jahi Wizard meeskonnaga.
Jahi Jazz roolimees Viljar Sepp ütles pärast regatti, et Tallinna Meistrivõistlused on pea igal aastal olnud keerutavas maatuules ja täpselt nii oli ka tänavu mõlemad kaks päeva.
„Sel aastal oli ORC klass kaheks grupiks jaotatud, kus meie II gruppi jätkus vaid viis jahti. Meie nendest viiest jahist mõõdukirja palli järgi muidugi paberil kõige aeglasem, aga mitte füüsiliselt. Sellise maatuule ja rajasõiduga on oluline saada nö 0-start ehk juba stardihetkel olla stardijoonel ja hoog sees. Nii me ka kõik sõidud suutsime teha. Mõnes sõidus isegi kartsime, et olime üle, aga õnneks kinnitati raadiosaatjas alati, et start oli puhas. Paar korda suutsime ka oma konkurentidel mõningaid starte taktikaliselt segada, et saaksime vabalt ees sõita. Rajasõidus ja maatuulega on ka oluline jälgida absoluutselt kõiki tuulepööramisi ja need nö tõsted pöördemärgile lähemale kõik ära võtta. Nii ka tegime. Suutsime olla oma konkurentidest vähemalt 70% sõitudest ka füüsiliselt ees ja puhtalt vabalt tuules sõites ning konkurente kontrollides õnnestus noppida seitsmest sõidust kuus esikohta ja halvimaks tulemuseks jäi teine koht, mis läks mahaviskeks.“
Jazzi meeskonnas võistlesid Rait Riim, Rasmus Schneider, Tarmo End, Jaanus Laikmaa, Sten Christian Taal, Tristan Šaraškin, Agur Fuchs ja Viljar Sepp.
ESTLYS I grupis võistles viis jahti ja kindlat paremust näitas siin Imre Marmori meeskond jahil Vesileenu (Polaris) Kalevi Jahtklubist, kelle seeriasse pärast halvima tulemusena kolmanda koha mahaviset jäid vaid sõiduvõidud ning pärjati Tallinna Meistri tiitliga. Lisaks roolimees Imre Marmorile purjetasid meeskonnas veel Kiur Põld, Marek leinjärv ja Kristel-Sigrid Tihamäe. Jaan Tiidemanni meeskonnale jahil Mia (Gr. Surprise) Kalevi Jahtklubist kuuluvad Tallinna MV hõbemedalid ning kolmanda koha pälvis Marko Pomerantsi tiim jahil MeriOn (A40) Kalevi Jahtklubist.
ESTLYS II grupis tegi perfektse seeria Haapsalu Jahtklubi meeskond jahil Lagle III (Finn Express), mille roolis Ülari Velviste. See meeskond on oma meeskonnatööd lihvinud nii Kalevi Jahtklubi kolmapäevaregattidel kui ka Eesti Purjetamisliiga tänavustel etappidel. Koos Ülari Velvistega pälvisid Tallinna Meistri tiitli Uku Kuusmaa, Risten Reintam, Kaspar Saar ja Erich-Otto Eller. Teise koha ESTLYS grupis sai Margus Melsase Bella (Bellona 23) Kalevi Jahtklubist ning kolmanda koha Raido Nottoni juhtimisel jahi Edelweiss (Fenix) meeskond Kalevi Jahtklubist.
Sel aastal suuremaks kasvanud Draakon klassi laevastikust lõi kaasa viis jahti ning kõige stabiilsema seeria sõitis siin välja Aleksandr Karboinovi meeskond jahil Karina (Kalevi JK), võites seitsmest sõidust neli ja saades ülejäänud sõitudest teise koha. Karboinovi meeskonnas purjetasid veel I. Barashkov ja A. Artamonenkov. Talinna MV hõbemedalid sai jahi Chimaera meeskond Taavi Tenno juhtimisel (Kalevi JK) ning pronksmedalid Aleksei Zigadlo meeskond jahil Sparwen (Kalevi JK).
Folkboote võistles Talinna Meistrivõistlustel kuus ja tasavägise duelli esikoha eest võitis Mikk Kööseli Jonna (Kalevi JK) Olev Oolupi jahi Bacchus (Haapsalu JK) ees, võrdse arvu puntkidega, kuid üks esikoht rohkem Jonna kasuks määras esikoha saatuse. Jonna peremeeskonnas purjetasid Mikk, Ingrid ja Kristjan Köösel. Kolmanda koha sai seekord Pertti Neero meeskond jahil Linda (Kalevi JK).
Tulemused SEIKO CUP 2019 veebilehel
Fotod © Gerli Tooming – 1. päev | 2. päev
SEIKO CUP 2019 viimane osavõistlus toimub 12. oktoobril Kalevi Jahtklubi hooaja viimase regati – Hooaja Lõpuvõistluse raames.
Tekst: Piret Salmistu