14.-16. juunil toimusid Helsingis ORC klassi avamerepurjetamise Eesti ja Soome meistrivõistlused regati Baltic Offshore Week (BOW) raames. Regatti on enam-vähem vaheldumisi aastatel Soome lahe lõuna- ja põhjakaldal peetud juba üheksa aastat. ORC suurvõistluste formaadile vastavalt peeti regati jooksul üks pikem avameresõit ning neli eriti sportlikku ja taktikalist lühirajasõitu vastutuule-allatuule rajal.
Kolme võistluspäeva jooksul valitsesid Helsingi lähistel üsna eriskummalised ilmaolud. Nii reedel kui ka laupäeval segas purjetamist tihe udu ja ka liiga vähene või olematu tuul. Kui reedene avameresõidu algus lükkus udu tõttu tunni võrra edasi, siis laupäeval saadi hommikul start esimesele lühirajasõidule antud õigeaegselt kell 11, kuid sõidu jooksul muutusid ilmaolud drastiliselt ja tiheda udu tõttu ei olnud peavõistlusjuht Madis Ausman kaugel otsusest sõit halva nähtavuse tõttu katkestada. Seda siiski teha ei tulnud. Küll aga tuli tiheda udu tõttu järgmise sõidu starti merel enam kui kolm tundi oodata. Lõpuks udu lahtus ja laupäeva hilisesse pärastlõunasse mahtus veel kaks lühirajasõitu.
Pühapäeva hommik oli päikseline ja kaunis, kuid paraku tuuletu. Jällegi tuli merel oodata – seekord merebriisi, mis veidi enne kella kahte pärastlõunal saabuski. Aeg viimase sõidu korraldamiseks oli päris napp, sest pärast kella kolme reeglite järgi enam starti anda ei saanud. Kokku saadi siis kolme võistluspäeva jooksul pidada üks pikem 30-47-miiline avameresõit ja neli 4-miilist lühirajasõitu.
Eestlased osalesid Soomes BOWil kahes suuremas klassis A ja B – kokku vastavalt 2 ja 9 meeskonda. Kokku võttis osa 39 jahti – 11 Eestist ja 28 Soomest.
ORC A, ehk suurimate jahtide grupi hõbemedalite väärilise esituse tegi Kalevi Jahtklubi jaht Credit 24 Reval Café (Salona 38 ibc) Eero Panki juhtimisel. Esimesel päeval toimunud 47-miilisel avameresõidul sai Eero Panki meeskond kolmanda tulemuse, ning laupäeval ja pühapäeval peetud nelja lühirajasõidus skooriti 2-3-1-5,5. „Tegime stabiilse seeria, suuremaid läbivajumisi ei olnud ja erilisi kingitusi ka ei saanud, ehk lihtsalt toore jõuga tuli oma sõidud ära sõita,” kommenteeris meeskond oma Facebooki lehel.
Kokku Credit 24 Reval Café meeskonnale 9,6 punkti ja teine koht. Credit24 Reval Cafe tiimis purjetasid roolimees Eero Pank, Indrek Tiits, Hannes Roosaar, Rene Treifeldt, Ivari Vokk, Karin Lausmaa, Mihkel Karu, Toomas Talts ja Kristian Allikmaa. ORC A grupi võit läks Seppo Sjöroosi jahile Seanna (Grand Soleil 45), kelle lõppskooriks oli 6,2 punkti. ORC A grupis võistles Eestist Kalevi Jahtklubist veel ka Priit Tammemägi jaht Premium (X-41) Mati Sepaga roolis. Premium esimesel ehk avamereetapil ei osalenud Baltic Offshore Weekiga samal ajal lõppenud teise regati tõttu. Kuna aga avamereetapi punktid on 1,5-kordse kaaluga ning üldskoorist halvima tulemusena reeglite järgi mahaviskamisele ei kuulu, tegi see Premiumi jaoks keeruliseks kõrgemate kohtade eest võitlemise. Nad said kirja lühirajasõitude kohad 4-2-4-4 ja kokku kuuenda koha.
Selles grupis osales 14 jahti.
ORC B grupis kuulusid esikümnest seitse ja nendest esimesed viis kohta eestlastele. Selle grupi Eesti ja Soome meistritiitel kuulub nüüd juba neljandat aastat järjest valitsevale Euroopa meistrile, Aivar Tuulbergi jahi Katariina II (Arcona 340) meeskonnale Pärnu Jahtklubist koosseisus skipper Aivar Tuulberg, roolimees Karl-Hannes Tagu, taktik Lorenzo Bodini, Peter Šaraškin, Jaan Akermann, August Luure, Henri Lepik ja Kevin Grass.
Hõbemedalid riputati kaela jahi Jazz (First 34.7) meeskonnale Kalevi Jahtklubist koosseisus roolimees Viljar Sepp, Agur Fuchs, Mihkel Eller, Jaanus Laikmaa, Rait Riim, Tarmo End, Siim Viljakainen ja Rasmus Schneider.
Samas grupis sai pronksmedalid meeskond Sugar (Italia 9.98) Marjaliisa Umbiga roolis Pärnu Jahtklubist koosseisus skipper Ott Kikkas, Karl Robert Trink, Aare Võsu, Taavi Vaigla, Mihkel Sesterikov, Siim Erik Akermann ja Marko Uulits. Sugari Helsingis võistelnud meeskonnaliikmetest Ott Kikkas ja Marjaliisa Umb tulid möödunud laupäeval Horvaatias maailmameistriks jahil Sugar 3 (Italia 11.98).
Võitlus tiitlile oli erakordselt põnev ja tihe. Ülejäänud grupist eristus selgelt välja esikolmik, saades lõppskoorideks vastavalt 6,4; 8,7 ja 9,6. Neljas koht jäi pea 10 punkti kaugusele.
Kalevi Jahtklubi meeskond jahil Jazz Viljar Sepaga roolis sekkus väga teravalt just selliste tiitlitega tiimide poodiumiheitlusse. Võites esimesel päeval 40-miilise avamereetapi ja skoorides teisel päeval 2,5-5-3, alustas Jazz ka kolmandat päeva liidrikohalt Katariina II ja Sugari ees. Katariina II skoori viis alla esimeselt lühirajasõidult saadud seitsmes koht, kuid edasi võeti lühirajalt juba teine koht ja sõiduvõit. Pühapäeval toimunud viies etapp ehk neljas lühirajasõit andis võimaluse ka halvima tulemuse mahaviskeks üldskoorist. Katariina II edestas siin sõidus Jazzi 55 sekundiga, võttis teise etapivõidu ning visates üldpunktidest maha seitsmenda koha, tuli kokku 6,4 punktiga (2,4-7-2-1-1) neljandat aastat järjest Eesti ja Soome ORC B grupi meistriks.
Katariina II skipper Aivar Tuulberg ütles pärast regatti, et ORC B grupi tase Eestis on ikka erakordselt kõrge (maailmas vastab sellele grupile ORC C, sest meil nii suuri jahte ORC A grupi moodustamiseks ei ole). „Olles palju ka Vahemeres purjetanud on Eesti jahid kogu aeg seal kõvas konkurentsis kõrgetele kohtadele purjetanud ja häbeneda ei ole Eesti purjetajatel midagi. Kõik esikolmiku meeskonnad on väga tugevad ja igaüks oli Helsingis võimeline võitma. My Car on tugev tiim ja oli kindlasti ka tiitlipretendent, kuid jäi sel korral veidi varju. Tubli soorituse tegi ka Adele. Sellise tugeva omavahelise konkurentsi pealt on Eesti jahid Euroopa ja maailma tippu trüginud. Ikka ja jälle kiidan ma oma supermeeskonda, ilma milleta kõrgetele kohtadele jaht ei sõida – olgu ta nii hea kui tahes. Esimest korda regatt võita oli tore, teist korda vahva, kolmanda korra pinge tegi selle üliraskeks ja neljandaga oleks võinud minna nii ja naa. Komistasime esimeses udus sõidetud lühirajasõidus, kuid edasi andsime oma parima ja tulemuste protokoll näitab, mida suutsime.“
Jazz tegi erakordselt tugeva esituse saades punktid 1,2-2,5-5-3-2 ja kokku 8,7 punkti ning Baltic Offshore Week’i hõbemedalid.
Jazzi roolimees Viljar Sepp oli nende meeskonna tulemusega äärmiselt rahul. „Kui esimese avamereetapi võidu järel suutsime oma liidrikohta hoida ka teise päeva lühirajasõitude järel, oli see meie jaoks väga suur õnnestumine. Viimase võistluspäeva sõidus oli meie eesmärk anda endast parim. Katariina II sai stardist hästi minema ja seetõttu said nad ka sõita vabas tuules oma sõitu. Ka meie tegime väga hea stardi, kuid meie kõrvale jäid nii My Car, Sugar kui ka soomlaste Arwen. Püüdsime mitte vigu tehes just nende, eelkõige Sugari ees purjetada ja see meil ka õnnestus et nö kellaga võidu sõites parim võimalik aeg kirja saada. Tulemuste protokollis näitas see sellest sõidust teist kohta ja sama kohta ka kõva konkurentsiga regati kokkuvõttes!“
Sugari meeskond sai avamereetapil kolmanda ning lühirajal kuuenda, esimese, teise ja kolmanda koha. Kokku 9,6 punktiga kuulub neile ORC Eesti ja Soome meistrivõistluste kolmas poodiumikoht.
Teiste Eesti meeskondade tulemused B grupis vastavalt Adele Aleksander Karboinoviga roolis (First 34.7, JK Baltsail) neljas, My Car (X-35 mod, Kalevi JK) Harles Liiviga roolis viies, Tanel Tamme Vesikaar (T-34, Kalevi JK) seitsmes, Directo Mikk Metstakiga roolis (Italia 9.98, Kalevi JK) kaheksas, Dimitry Krasilnikovi Wizard (First 35, Kalevi JK) üheteistkümnes ja Sergei Parfenenko Blue Lark (First 36.7, Kalevi JK) kolmeteistkümnes. Kokku osales selles grupis 15 jahti.
Regati korraldas Katajanokan Venekerho koostöös Soome Avamerepurjetamise Liiduga, regatti toetasid North Sails ja Magic Marine.
Kõiki sõite saab tagantjärgi üle vaadata SportRec träkkimisteenuse abil http://www.sportrec.eu/?page_id=628
2020. aastal toimub Baltic Offshore Week jälle Tallinnas.
Tekst: Piret Salmistu