Jüri Šaraškin – foto Greta Tooming

Jüri Šaraškin – 21.09.1938 – 10.06.2019

Head klubiliikmed!

Raske südame ja sügava kurbusega teatame, et meie hulgast on lahkunud  Kalevi Jahtklubi auliige, hea sõber, kolleeg ja õpetaja, abikaasa, isa ja vanaisa – Jüri Šaraškin.

Jüri alustas purjetamist oma sünnilinnas Pärnus juba viiekümnendate alguses. Peale keskkooli lõppu tuli Jüri õppima inseneriks Tallinna Polütehnilisse Instituuti  ja sellest ajast oli ta ka Kalevi Jahtklubi liige. Jüri oli tark, agar ja võitlev mees.

Ta purjetas paljudel jahitüüpidel ja jääpurjekatel ning oli alati tegijate meeste esiotsas. Palju aastaid purjetas Jüri Finnil. Armastus selle paadi vastu, omandatud kogemused ja tema nõudlikkus viis selleni, et Jürist sai  kogu maailmas tunnustatud rahvusvahelise Finn klassiliidu peamõõtja, kes osales lugematul arvul Finni võistlustel. Ta on osalenud võistlusametnikuna kuuel olümpial: 1980, 1992–2012.

Jüri teaduslik taust ja kogemus võimaldasid arendada ja täiustada palju vahendeid ning meetodeid svertpaatide täielikuks ja täpseks mõõtmiseks. Jüri suureks teeneks oli tänapäevaste Finn paatide täpse ja järjepideva mõõtmise tagamine nii, et paadid oleksid võisteldes võimalikult sarnased.

Kui Kalevi jääpurjetajad nägid esimest korda Poolas käies DN jääpurjekat, olid Jüri ja Endel Vooremaa need, kes asusid neid ka kohe kodus ehitama. Ja nii oligi jälle Jüri see, kes esimesena kogu tollases NL-is lükkas Pirita jõe jääl käigu sisse esimesel Eestis ehitatud DN jääpurjekal, mille purjenumbriks oli SR 1.

Kui palju igasuguseid võite ja medaleid Jüri oma elu jooksul kogus,  ei jõua kokku lugeda.

Oma teadmisi ei hoidnud ta kunagi ainult endale, vaid oli igal hetkel, igas kohas ja igale huvilisele alati valmis neid jagama. Jüril oli eriline anne anda nõu ja õpetust igale purjetajale,noorele või
vanale. Kui Jüri astus mingi jahi pardale, agus tal alati tahtmist ja silma seletada kaptenile,mida võiks teha paremini,et seilata oleks kergem ja kiirem. Ta oskas seda teha väga lihtsalt ja arusaadavalt.

Ta oli tunnustatud purjemeister ja tema käe all on parendatud North Sails’i purjeid kuni maailmameistriteni välja.

“Sa ei saa muuta maailma, kuid sa saad muuta iseennast!“ – see oli üks Jüri lemmiklauseid, mis Finn paadiklassi superlegendil, ameeriklasel August „Gus“ Milleril Jürist rääkides meenus. Vaatamata sellele ütlusele suutis Jüri Šaraškin  maailmas paljut muuta – eelkõige purjetamismaailmas. 

Kuni eilseni toimetas Jüri aktiivselt jahtklubis ja regattidel, olles nõu ja jõuga toeks nii poeg Peterile kui ka pojapoeg Tristanile, teistest rääkimata. Ta lahkus nii äkki, ta tööd jäid pooleli…

Kalevi Jahtklubi on sügavas leinas ja avaldab kaastunnet Jüri abikaasa Annele, poeg Peterile, pojapoeg Tristanile, pojatütar Mariale ning kogu perele. Langetame leinas pea…

____________________________________________________________________________________________________________________________

Austatud klubiliikmed

Kalevi Jahtklubi auliikme Jüri Šaraškini ärasaatmine toimub teisipäeval 18. juunil kell 12:00 klubi lipuväljakul.

Lilli ja pärgi palume mitte tuua.

____________________________________________________________________________________________________________________________

Loe ajakirja PAAT 2019.a kevadnumbris ilmunud lugu “Jüri Šaraškin – Eesti purjetamise raudvara” – küsitles ja kirjutas Piret Salmistu

Lühendatud ingliskeelne versioon artiklist, mis ilmus ajakirja PAAT 2019.a kevadnumbris

Järelhüüe Jüri Šaraškinile Venemaa Purjetamisföderatsiooni veebeilehel.

Rahvusvahelise Finn Klassiliidu järelhüüe 

Jüri väärikad tunnustused väärika panuse eest

  • Kuulunud Eesti Jääpurjetamisföderatsiooni ja Purjespordiföderatsiooni presiidiumisse.
  • Eesti purjetamisele osutatud teenete eest omistati talle 2013. aastal Eesti Jahtklubide Liidu aumärk.
  • Soome Purjetamisliidu hõbedane teenetemärk 1981
  • Soome klubi Helsingfors Segelklubb (HSK) kutsutud liige
  • Valiti 2015. aastal Rahvusvahelise Finn Klassi kuulsuste halli (Hall of Fame) silmapaistva panuse eest klassi arengusse.
  • Kalevi Jahtklubi, Pärnu Jahtklubi ning Eesti Spordiseltsi Kalev auliige
  • Oli aastaid tegev Eesti Jahtklubide Liidu tehnilise komisjoni töös ning uute mõõtjate koolitamisel
  • Kultuuriministeeriumi 2019. aasta elutööpreemia kandidaat.
  • President Kersti Kaljulaid andis tänavu veebruaris Eesti Vabariigi 101. sünnipäeva eel riigi teenetemärgid 112 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud Eesti elu paremaks. Nende hulgas oli ka purjetamise edendaja Jüri Šaraškin, kellele anti Valgetähe V klassi teenetemärk.