Tallinn, Eesti – Vaatamata Tallinna lahel eile valitsenud kergele ja tuulevaiksele ilmale, läks enamik 104 registreeritud võistkonnast osalema Alexela ORC avamerepurjetamise maailmameistrivõistluste 2021 treeningsõidule. Ja kuigi tuult oli vähe, oli sellise hulga jahtide kogunemisel nii suurteks võistlusteks head tuju siin Pirital palju. Pontoonid ja parklad olid täis paate, purjeid, varustust, haagiseid ja pika merepaastu tõttu võistlusjanuseid meremehi, kelle seas on nii olümpiavõitjaid, medalimehi, maailmameistreid, väga edukaid purjetajaid paljudest riikidest.

Purjetamise suursündmus avati liigutava avatseremooniaga ning kümned meeskonnad kaheteistkümnest riigist marssisid Eesti Kaitseväe orkestri saatel oma rahvuslippude all olümpiatule platsile, kus 1988. aasta olümpiamängude 470 klassi hõbeda- ja 1992. aasta pronksimehed Tõnu ja Toomas Tõniste süütasid sümboolse olümpiatule õhtul, mil Tokyos kustus olümpiamängude tuli. Vennad saabusid olümpiatule juure klassikalise Draakon jahi pardal, andmaks maailmale teada, et 2024.a võõrustab Eesti Draakon klassi Euroopa Meistrivõistlusi. Maailmameistrivõistluste lipu heiskamise au kuulus MMi võõrustava Tallinna Olümpiapurjespordikeskuse nõukogu esimees Aivar Tuulbergile, kes ka ise MMil võistlustulle astus.

Pea tuhandet purjetajat ja arvukat hulka külalisi tervitasid Kalev Vapper, Kalevi Jahtklubi kommodoor ja Eesti Jahtklubide Liidu president; peatoetaja Alexela kontserni grupi asepresident Marti Hääl, katusorganisatsiooni Offshore Racing Congress president Bruno Finzi Itaaliast, Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ning välispurjetajate nimel sai sõna 2015.a Pärnus ORC Euroopa MV võitnud Team Pro4U kapten Patrik Forsgren Rootsist.

„See on pidupäev!” ütles Eesti Jahtklubide Liidu president ja ka ise purjetajana MM-il startiv Kalev Vapper. “Ma mäletan, et kui me 2014 tulime Fortega Kielis maailmameistriks, siis lõpetamisel sai pjedestaalil sõna võtta ja ma ütlesin, et nüüd teate, et eestlased oskavad purjetada, aga seda te ei tea, et eestlased oskavad ka hästi võistlusi korraldada. Aasta hiljem olidki Pärnus Euroopa meistrivõistlused, mida siiamaani mäletatakse kui üht paremini korraldatud avamerepurjetamise võistlust,” meenutas Vapper. “Nüüd on siis maailmameistrivõistlused Tallinnas.”

„On fantastiline näha, et kõik on taas võistlema tulnud,” ütles Taani profipurjetaja Jes Gram-Hansen, kes sel nädalal võistleb Michael Berghorni Mills 45 HALBTROCKENiga Saksamaalt. „Meil Taanis ja Saksamaal pole peaaegu aasta aega ühtegi võidusõitu olnud, seega nii tore on jälle sellisel suurel võistlusregatil purjetada.”

Alexela ORC World Championship 2021
August 6-14, 2021 – Long Offshore Race powered by Tactical Foodpack, August 9
Kalev Yacht Club, Tallinn, Estonia
©Alexela ORC Worlds 2021/ZGN
#orcworlds2021tallinn #poweredbyalexela #tacticalfoodpack

Ka Berliinis elav Jens Kuphal, kelle võistlusjahiks on modifitseeritud Landmark 43 INTERMEZZO, on põnevil, et saab ORC B klassis jõudu katsuda koos 32 konkurendiga üheksast riigist. Tema ja tema meeskond saabusid äsja IMOCA klassi võiduga Ocean Race Europe’lt ning ootavad pikisilmi homset meistrivõistluste algust.

„See paat oli varem Claus Landmarki SANTA [2018. aasta B -klassi maailmameister],” selgitas Kuphal, „ja me tegime teki ja sisemuse kapitaalremondi, nii et kõik on sõitmiseks valmis. Meil polnud ei eelmisel ega sel aastal võistlemiseks palju võimalusi, kuid tunnen end paadi ja meeskonna suhtes väga hästi. ” Kuphal ja tema meeskond tulid selle paadiga hõbemedalile ORC Euroopa meistrivõistlustel Rootsis Oxelosundis 2019. aastal. Kuid temagi oli sunnitud tunnistama, et B -klassis saab olema väga tihe konkurents. „Täna paistis CLEAN ENERGY [Mati Sepa uus Eestis ehitatud E-44] kerges tuules kiiresti liikuvat,“ ütles ta, “kuid nädal tuleb pikk ja avamerevõidusõidus võib kõike juhtuda.”

Alexela ORC World Championship 2021
August 6-14, 2021 – Long Offshore Race powered by Tactical Foodpack, August 9
Kalev Yacht Club, Tallinn, Estonia
©Alexela ORC Worlds 2021/ZGN
#orcworlds2021tallinn #poweredbyalexela #tacticalfoodpack

Meistrivõistlused algasid esmaspäeva hommikul kaptenite koosolekuga kell 8.30, pärast mida kell 10 anti avapauk pikimale avamereetapile, mille sponsoriks on Tactical Foodpack. A klassi ehk kiireimad jahid saadeti 200 miili pikkusele rajale, olenevalt tuule suunast, B klass sõidab 167 miili ja C klass 143 miili. Raja pikkused valiti arvestusega, et võistlus kestaks vähemalt 24 tundi, mis on vajalik ORC „rohelise raamatu“ meistrivõistluste nõuete täitmiseks. Võistlejaid on pikimalt etapilt tagasi Piritale oodata teisipäeva ennelõunal.

Ülejäänud nädalal toimuvad lühirajavõistlused ja veel ka üks lühem avamereetapp.

Merel toimuvat saab kahel päeval minna ka merele vaatama. Pealtvaatajate laevad viivad huvilised Piritalt võistlusalale 11. ja 14. augustil. Laev väljub mõlemal päeval kell 11:30 Piritalt Olümpiatule platsi servas olevalt kailt. Palume kohal olla 15 minutit varem. Pardale pääseb vaid vaktsineerimise või negatiivset testitulemust kinnitava tõendiga. Pardal kommenteerivad võistlust Ants Väinsalu ja Lauri Väinsalu – mõlemad läbi ja lõhki purjetajad, kes kommenteerisid ka Tokyo Olümpiamängude purjetamisvõistlusi. Laeva opereerib Sunlines Cruises ja pileteid saab osta siit https://bron.sunlines.eu/?page=2&lng=et&item=11&date=08/11/2021

Samuti saab jahtide liikumist reaalajas jälgida GPS-träkkimise abil, mida Karla Auto O.K. toel vahendab Sportrec https://www.orcworlds2021.com/live-tracking .

Videoproduktsiooni partner Telia jäädvustab sündmuse ja toob iga võistluspäeva kokkuvõtted Inspira telekanalis vaatajateni ajavahemikus 10.-14. august õhtul kell 20. Kokkuvõtteid saab online’is vaadata ka Postimees.ee kanalil.

Kogu programmi MMi kodulehel.

https://www.orcworlds2021.com/schedule

Esimese kahe päeva piltide parimad palad

©Alexela ORC Worlds 2021 | ZGN

©Alexela ORC Worlds 2021 | Felix Diemer

©Alexela ORC Worlds 2021 | Janis Spurdzins

https://www.dropbox.com/sh/eravke1qy6igf4j/AABvD4cwA6aQ84gxpR7haeF2a?dl=0

Alexela ORC MMi veebileht https://www.orcworlds2021.com/

Facebook https://www.facebook.com/orcestonia

Instagram https://www.instagram.com/orcworlds2021tallinn/

Pildigaleriid  https://www.flickr.com/photos/kalevi-jahtklubi/albums

#alexela #orcworlds2021tallinn

Lisainfo:
Agnes Lill
Võistluse direktor
Alexela ORC avamerepurjetamise maailmameistrivõistlused
Tel: 5667 7232

Piret Salmistu
Võistluse info- ja meediajuht
Alexela ORC avamerepurjetamise maailmameistrivõistlused
Tel. 50 77217, e-mail: piret.salmistu@gmail.com