Kolmapäeval, 30. oktoobril kinnitati Eesti ametlikult avamerepurjetamise ORC klassi 2021.a. maailmameistrivõistluste korraldajamaaks. Hamiltonis, Bermudal toimunud ORC (Offshore Racing Congress) aastakoosoleku raames esitlesid Eesti korraldusettepanekut Eesti Jahtklubide Liidu nimel tehnilise komitee liige Agnes Lill ja president Egon Elstein. ORC avamereklasside ja ürituste komitees kandideerisid 2021.a. tiitlivõistlust korraldama Norra ja Eesti, kuid komitee poolt tehtud ettepaneku põhjal kinnitas ORC Kongress korraldajamaaks Eesti.

Maailma purjetamisorganisatsiooni World Sailing aastakongressi raames peab igal aastal aastakoosolekut ka avamerepurjetamise organisatsioon Offshore Racing Congress (ORC), mis oma enam kui kümne tuhande välja antud mõõdukirjaga on suurim jahtide mõõdusüsteem maailmas ning millejärgi valdavalt toimuvad avamerepurjetamise tiitlivõistlused Euroopas. ORC avamereklasside ja ürituste komitees esitletud Eesti taotlus sai komitee poolehoiu osaliseks ja nii soovitas komitee täna toimunud ORC Kongressile valida 2021.a. ORC maailmameistrivõistluste korraldajamaaks just Eesti.

Kalevi Jahtklubi, Pärnu Jahtklubi, Tallinna Jahtklubi ja Saaremaa Merispordi Selts esitasid ühise taotluse juba 2018. aastal, et saada 2020.a. ORC tiitlivõistluse korraldusõigus Eestisse, kuid möödunud aastal otsustas ORC Kongress viia esmakordselt ORC tiitlivõistlus Ameerikasse, New Yorgi Jahtklubisse. Seetõttu kandideerisid sel aastal 2021.a. ORC maailmameistrivõistluste saamiseks uuesti nii Eesti kui ka mullune konkurent Norra.

Eesti kasuks rääkis otsuse tegemisel terve rida argumente. Alates aastast 2013 ei ole möödunud aastatki, kus Eesti purjetajad ei oleks toonud ORC Euroopa või maailmameistrivõistlustelt medaleid ning sel aastal tuli Eestisse nii C grupi maailmameistritiitel kui ka Euroopa meistrivõistluste kolmikvõit. Edukaimateks meeskondadeks on siin olnud läbi aastate Aivar Tuulbergi Katariina II, Ott Kikkase Sugar, Priit Tammemägi Premium, Jaak Jõgi roolitud Forte, Mati Sepa ohjatud Technonicol ning nüüd viimastel aastatel ka Tiit Vihuli roolitud Olympic, Sven Nuutmanni Postimees Sailing Team ja Aarne Veske Matilda 4. Eesti on meie suurepäraste tulemuste põhjal olnud nii 2013., 2016. kui ka 2019. aastal Euroopa meistrivõistluste raames parim purjetamisriik Euroopas.

Foto – Aleksandr Abrosimov

Kalevi ja Pärnu Jahtklubil ning ka Saaremaa Merispordi Seltsil on suured kogemused nii avamerepurjeregattide kui ka muude rahvusvaheliste svertpaatide ja kiiljahtide suurvõistluste korraldamisel. Ka need referentsid mängisid Eesti kasuks otsustamisel suurt rolli. Ühiselt on kolm klubi korraldanud Eesti suurimat purjetamissündmust – Muhu Väina regatti, millest viimastel aastatel on osa võtnud rekordaastal 141 jahti ja 850 purjetajat 6 riigist. ORC organisatsiooni ja purjetajate jaoks on aga senini eredalt ja hästi meeles Kalevi ja Pärnu Jahtklubi poolt ühiselt korraldatud 2015.a. Volvo Estonia ORC Euroopa meistrivõistlused Pärnus, millest räägitakse tänini vaid väga positiivses võtmes.

Kalevi Jahtklubi ja Pirita TOP

Foto – Kalevi Jahtklubi

Kõigele sellele lisaks on Tallinnas MMi korraldamiseks suurepärane infrastruktuur. Kalevi Jahtklubi ja Tallinna Olümpiapurjespordikeskuse Pirita TOP baasil on suurvõistlusi korraldatud siin juba 40 aastat ning siinsamas paiknev Pirita Marina Hotell teeb purjetajate jaoks olemise ja elamise erakordselt mugavaks. Ka asukoht pealinnas pakub purjetajatele atraktiivsust ja mugavust. 2021.a. ORC klassi maailmameistrivõistlused saavad toimuma augustikuu esimeses pooles.

ORC klassi tiitlivõistlused toimuvad vaheldumisi Põhja- ja Lõuna-Euroopas. 2019.a. MM-võistlused toimusid Šibenikis, Horvaatias, 2020.a. MM toimub siis esmakordselt Ameerikas New Yorgis ning 2022.a. MMi puhul on üheks kandideerijaks Porto Cervo Itaalias. 2019.a. ORC Euroopa meistrivõistlused toimusid Oxelösundis, Rootsis ning 2020.a. EM toimub Capril, Itaalias.

ORC pressiteade

Tekst: Piret Salmistu