Eesti suurim – Kalevi Jahtklubi – lõpetas pidulikult 69. purjetamishooaja 17. novembril hea koostööpartneri Auto Forte müügisalongis Tallinnas, kus pidulikus meeleolus võeti kokku klubis aasta jooksul tehtud asjad, tunnustati parimaid väärikate purjetamistulemuste eest ning tänati kõiki, kes klubi tegevustesse erineval moel panustanud. Suure aplausi osaliseks said klubi uued auliikmed ning valiti Aasta Kapten, Aasta Soodimees, Aasta Tegu ja Aasta Üllataja.
Pidulikud avasõnad kalevlastele lausus Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein ning Kalevi Jahtklubi kommodoor Kalev Vapper võttis oma kõnes kokku klubi tegusa ja eduka hooaja nii merel kui maal. Hindamatu panuse eest Eesti noorte purjespordi arendamisel ja neljakümneaastase staaži eest Kalevi Jahtklubi Purjespordikooli juhtimisel omistati klubi auliikme staatus Mart Meielile, kes pea samapalju aastaid ka Baltimaade suurimat noorteregatti Spinnaker on korraldanud. Auliikme staatuse pälvisid ka Britt ja Viljar Tulit, kes hiljuti tagasi kodusadamasse jõudnuna lõpetasid ümbermaailmapurjetamise jahiga Teakita – esimene ümber maailma purjetanud Eesti perekond ja naine tulevad Kalevi Jahtklubist! Tervitati 44 uut 2017.a jooksul lisandunud uut klubiliiget.
2017.a korraldati hulk traditsioonilisi regatte ja algatati ka üks uus võistlussari: toimus osavõtjate ja riikide poolest rekordarvuline 41. Spinnakeri regatt – 228 noorpurjetajat kaheksast riigist; uue osavõtjate rekordini jõudis A. Le Coq 60. Muhu Väina juubeliregatt, kus osales 141 jahti pea 850 purjetajaga viiest riigist; igal kolmapäeval maikuust oktoobrini Marinepooli toetusel toimunud kolmapäevaregattidel osales hooaja jooksul kokku 89 jahti ja rohkearvulisimal oli stardiliinil suisa 59 jahti; avamerepurjetamise karikasarja SEIKO Cup viiel osavõistlusel võttis omavahel mõõtu kokku 55 jahti. Uue algatusena osutus kohe väga populaarseks single-handed ja double-handed purjetamise sari Baltic Sea Solo Race Webasto toetamisel, millest võttis osa 22 vaprat purjetajat ja kahemehetiimi.
Klubis tehtud asjade loetelu sai pikk, kuid suurima heakskiidu ja tunnustuse pälvis uute ujuvkaide soetamine, mis võimaldas oluliselt suurendada kaikohtade arvu ning pikalt järjekorras olnud jahid said omale kodusadamaks Kalevi Jahtklubi. Nende tegude taga on kahtlemata nii klubiülem René Allik, töötajad Ado Tikerpäe, Mari Raus ja Kristel Tuulik kui ka klubiliikmetest tublid toetajad. Kalevi Jahtklubi Purjespordikooli vankri vedamise võttis üle Uku Kuusk, pakkudes nii suurt tuge treenerina jätkavale Mart Meielile. Talveperioodil korraldati rida põnevaid klubiõhtuid ning uue algatusena hakkasid kevadel valminud uues klubiruumis toimuma Jahtklubi Jazz õhtud. Erilise populaarsuse ja hoo said sisse väikelaevajuhtide ja raadiosideoperaatorite koolitused Madis Ausmani eestvedamisel.
Purjespordikooli parimateks purjetajateks aastal 2017 olid Optimistil Karolin Härm ja Tristan Šaraškin, Zoom8-l Helen Pais, Laser 4.7-l Mattias Kangur, Laser Radialil Henri Silluta, RS Feval Veronika Kuvatova ja Hannah Tuulas, 29er’il Kaarel ja Mihkel Paal. Eesti Jahtklubide Liidu Noorte tippspordi tabelis hoiab KJK Purjespordikool kolmandat kohta.
Juunikuus Helsingis toimunud ORC klassi Eesti ja Soome Meistrivõistlustel Baltic Offshore Week regati raames osales Kalevi Jahtklubist 7 jahti ja parima koha saavutas Harles Liivi meeskond jahil MyCar, tuues B-grupis koju kolmanda koha. 60. A. Le Coq Muhu Väina juubeliregatil osales Kalevi Jahtklubist 55 jahti – rohkem kui ei kunagi varem – ja edukaima klubina toodi koju 9 medalit – 4 kulda, 1 hõbe ja 4 pronksi. Eesti Jahtklubide Liidu Avamerepurjetamise Edetabelis sai ORC klassis teise koha jaht Reval Cafe ST Eero Panki meeskonnaga ning Folkbootide edetabelis võtsid kaksikvõidu Peeter Välkmanni Tee Chee ja Tiit Riisalo Lind.
Piiri tagant toodi möödunud hooajal koju hulgaliselt medaleid ja kõrgeid tulemusi. ORC klassi Euroopa Meistrivõistlustelt Poolas tuli pronksiga koju Priit Tammemägi jaht Premium Mati Sepaga roolis, mis oli ka 2017.a parimaks välistulemuseks Kalevi Jahtklubis. ORC EMil tunnustati ka amatöörpurjetajaid, kelle hulgas Eero Panki Reval Cafe ST tuli koju pronksmedalitega. Erakordselt suurt heameelt tegi ka Poolast koju toodud karikas, millega Eestile omistati tiitel 2017.a Parim Avamerepurjetamise riik Euroopas!
Juunikuus toimunud suurimalt Soome avamerergatilt Alandia Suursaari Race tõi ORC 1 grupi võidu koju Eero Panki Reval Cafe ST ning LYS 2 grupis teise koha Ain-Eke Jalasto Fanatic. Rootsi suurimalt regatilt ümber Gotlandi saare tuli mitmekereliste aluste grupi võiduga koju Heikki Jürilo meeskond jahil Cremefraes.
Vanima võistlusformaadi ehk match race distsipliini kõrgeima taseme võistlusel Match Race Germany saavutas juunikuus ülikõrge teise koha Eesti tiim Mati Sepa juhtimisel, kus meeskonnas ka Kalevi Jahtklubi liikmed Raul Grigorjev ja Ago Rebane. Sportkatamaraanide F18 maailmameistrivõistlustelt Taanis tõid juulikuus seenioride arvestuses pronksmedalid koju Kalevi Jahtklubisse Andres Laul ja Ain Roosma.
Kieli Nädala võidu Finn klassis sai Deniss Karpak ja Karl-Martin Rammo naases samalt regatilt koju Laser Standardi hõbedaga. Zoom8 klassi maailmameistrivõistlustel Rootsis krooniti maailmameistriks Kalevi Jahtklubi noorliige Jakob Haud Rein Ottosoni Purjespordikoolist. Sama saavutusega sai 14 aastat tagasi hakkama Karl-Martin Rammo.
Parimaks jääpurjetajaks osutus juba mitmendat aastat järjest DN-klassis võistlev Vaiko Vooremaa, kes tuli DN-klassi maailmameistrivõistlustel kaheksandaks, ning on ülekaalukas Eesti meister ja Eesti edetabeli võitja. Sportpaadi Melges 24 meeskond Lenny, mille roolis Tõnu Tõniste ja meeskonnas Toomas Tõniste, Maiki Saaring, Tammo Otsasoo, Andres Rohtla, sai taas Parima Melges 24 tiitli osaliseks. 2017.a Eesti meistermeeskond tõi MMilt Helsingis amatööride (Corinthian) arvestuses pronksmedalid Kalevi Jahtklubisse.
Maikuust oktoobrini kogunesid purjetajad kolmapäeviti Piritale, et kihutada võidu Marinepool -KJK kolmapäevaregattidel. Seeriavõistlusi toimus 20 korral ja neljas erinevas grupis osales nendel võidupurjetamistel rekordarv 89 mees- ja naiskonda.
2017.a Marinepool -KJK kolmapäevaregattide parimateks pärjati:
ORC I grupp – 16 jahti
I koht – SUGAR 2 – Jaan Akermann/Ott Kikkas ja meeskond
II koht – PREMIUM – Priit Tammemägi ja meeskond
III koht – FORTE – Jaak Jõgi ja meeskond
ORC II grupp – 7 jahti
I koht – BRIGITTA-X –Aleksandr Karboinov ja meeskond
II koht – JAZZ – Juss Ojala ja meeskond
III koht – VESIKAAR – Tanel Tamm ja meeskond
LYS I grupp – 30 jahti
I koht – FANATIC – Ain-Eke Jalasto ja meeskond
II koht – BRIGITTA – Mikk Metstak ja meeskond
III koht – BLANCA – Jaan Tiidemann ja meeskond
LYS II grupp –36 jahti
I koht – RIGHT NOW – Aleksei Zigadlo ja meeskond
II koht – LINDA – Pertti Neero ja meeskond
III koht – MUINASJUTUKUNINGAS – Jaanus Nõgisto/Julius Tarand ja meeskond
Kalevi Jahtklubi Avamerepurjetamise Karikavõistlus SEIKO Cupi parimad selgusid viiel nädalavahetusel purjetatud regati põhjal. Nelja arvestusgrupi lõikes sai merel näha 55 alust.
SEIKO Cup KJK karikasarja parimad gruppide kaupa:
ORC grupp – 20 jahti
I koht – SUGAR 2 – Ott Kikkas/Jaan Akermann ja meeskond
II koht – KATARIINA II – Aivar Tuulberg ja meeskond
III koht – JAZZ – Juss Ojala ja meeskond
LYS I grupp – 13 jahti
I koht – BERTA – Hando Sutter ja meeskond
II koht – BLANCA – Jaan Tiidemann ja meeskond
III koht – LEILA – Priit Põldmaa ja meeskond
LYS II grupp – 13 jahti
I koht – DI WEISS – Erki Kilusk ja meeskond
II koht – MARIELLE – Vallo Kalvik ja meeskond
III koht – HIIRELÕKS – Tõnu Vennikas ja meeskond
Folkboot grupp – 9 jahti
I koht – TEE CHEE – Peeter Välkmann ja meeskond
II koht – LIND – Tiit Riisalo ja meeskond
III koht – TRINE – Tõnis Piirsalu ja meeskond
Baltic Sea Solo Race sarjas toimus neli pikka regatti ja osales 22 jahti, ning parimad gruppide kaupa olid:
LYS 1 single handed – 3 jahti
I koht – HELIN ja Ülar Mark
II koht – ELISE ja René Allik
III koht – AUGUST ja Eiko Ojala
LYS 1 double handed – 7 jahti
I koht – BRIGITTA – Mikk Metstak ja Roger Niitmäe
II koht – ITI – Andrus Luht ja Peeter Paenurm
III koht – JAZZ – Rait Riim ja Siim Viljakainen
LYS 2 single handed – 6 jahti
I koht – GAMAJON ja Indrek Orav
II koht – ESTELLA ja Alar Laan
III koht – KAIJA ja Annika Malva
LYS 2 double handed – 6 jahti
I koht – KAROLINA – Andri Tops ja Riivo Tuvike
II koht – DI WEISS – Martin Ärm ja Reijo Suurna
III koht – HIIRELÕKS – Tõnu Vennikas ja Andre Kula
Veel üks pidulik autasustamine leidis aset kõikide tunnustamiste järel. 2016.a ORC klassi Euroopa Meistrivõistlustel alguse saanud protestiprotsess võitjaks kuulutatud itaallaste pettuse paljastamiseks sai oma lõpplahenduse tänavu aprillikuus, mille järel möödunud aasta ORC C grupi Euroopa meistriteks kuulutati Aivar Tuulbergi meeskond jahiga Katariina II ning teisele kohale tõusis vastavalt Ott Kikkase Sugar 2. Kreekas teise koha eest saadud karika andiski Aivar Tuulberg pidulikult üle Ott Kikkase Sugar 2 meeskonnale, tänades oma meeskonnaliikmeid samas ka võidukoha karikatega.
Kommodoor Kalev Vapper tänas ka hooaja tegemistele kaasa aidanud toetajaid, töötajaid, võistlusametnikke ja teisi tublisid abilisi ning tutvustas põgusalt järgmiste aastate plaane ja tegemisi, millest olulisemad on ORC klassi Eesti ja Soome meistrivõistlused Baltic Offshore Week raames, rahvusvahelise suurvõistluse mõõtme saavutanud 42. Spinnakeri regatt Optimistidele ja Zoom8-tele, ning loomulikult 61. Muhu Väina regatt koostöös Pärnu Jahtklubiga.
Teadaolevalt esmakordselt toimus Eesti (mere)kultuuriloos purjetamisteemaliste maalide oksjon, millele eelnes purjetamisteemaliste maalide konkurss, mille jahtklubi kommodoor Kalev Vapper kuulutas välja suve lõpus. Konkursile laekus kokku 16 tööd. Tuntumatest kunstnikest, kelle tööd olid esindatud, võiks mainida Vladimir Baciu’t, Christel Allikut, Olga Raagi jne. Enamus maale olid õlimaalid, kuid oli ka akrüülmaale, akvarelle ja segatehnikas teoseid. Konkursi võitis Christel Allik maaliga “Kai ääres”, teine koht läks Vladimir Baciu’le maali eest, mis kujutas vaadet Kalevi Jahtklubi kaidele. Maalid, mis konkursil “pjedestaalile” ei jõudnud, pandi oksjonile, mille viis meeleolukalt läbi Kalevi Jahtklubi folkbotist Kaidor Kahar. Oksjonil osteti ära kuus teost, mis näitab, et purjetamisrahva huvi purjetamisteemaliste maalide vastu on olemas ja nii konkurss kui ka oksjon tabasid “naelapead”.
Kogu hooaja vältel toetasid Kalev Jahtklubi tegevusi ja erinevate regattide läbiviimist järgmised toetajad ja koostööpartnerid – suur tänu ja kummardus neile: Auto Forte, Marinepool, Ramm Ehitus, Balti Kella AS – SEIKO, Jakari Marine, LHV Pank, A. Le Coq, LTT, Veeteede Amet, Cosco Shipping, Top Marine, Reval Café, Postimees/Eesti Meedia, Sportland/Helly Hansen, North Sails, OneSails, Smarta, Webasto, Overall, Dermoshop, Musto, Barca OÜ, Tallinna linn, Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Selts, Eesti Jahtklubide Liit, EVAK (Eesti Väikesadamate Arenduskeskus), Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.
Traditsiooniliselt valiti Aasta Kapten, Aasta Soodimees, Aasta Tegu ja Aasta Üllataja. Laudkondade hääletustulemuste põhjal läks Aasta Kapteni tiitel ümber maailma purjetanud Teakita kapten Viljar Tulitile.
Aasta Soodimehe tiitli pälvis Peter Šaraškin – ORC klassi EMilt 2016 kullaga ja 2017 hõbedaga koju tulnud Katariina II soodimees, kes tõestas, et ka hea roolimees oskab purjeid trimmida.
Aasta Tegu 2017 tiitli vääriliseks hääletati uute ujuvkaide soetamine Kalevi Jahtklubisse.
Aasta Üllataja tiitli pälvis jahtlaev Directo, kes uue tulijana suutis hooaja lõpuks leida oma käigu ja näidata head minekut avamerejahtide hulgas.
Mõnusa peotuju tõmbas käima Antti Kammiste ja Meelis Punderi bänd ning meeleolukaid intervjuusid purjetajatega viis läbi Kaido Kahar.
Tekst: Piret Salmistu