Avamerepurjetamise ORC klassi Eesti meistrid selgusid Pärnus kolme päeva jooksul peetud võistlussõitude käigus, millest esimene oli 40-miiline avameresõit ja kahel järgneval võistluspäeval peeti kokku kuus lühirajasõitu vastutuule-allatuule rajal. Danske Bank ORC klassi Eesti Meistrivõistlused olid 29 jahile Soomest, Rootsist, Saksamaalt ja Eestist viimaseks võistluseks enne 10.-16. augustini toimuvaid Volvo Estonia OC klassi avamerepurjetamise Euroopa Meistrivõistlusi. Eesti meistri tiitleid Eestisse jätta ei õnnestunud – kuldsed medalid viivad koju Martin Estlanderi meeskond Xini Freedom Soomest klubist NJK B klassis ja Patrik Forsgreni meeskond Pro4U-Malin Rootsist klubist KSSS.

NB – PRESS RELEASE in English will be available later at orceuropeans2015.com/orc-estonian-championship

Nii nagu viimasele võistluspäevale eelnenud õhtul peavõistlusjuht Andres Talts ennustas, nii ka läks. Puhus tugev lõunakaare tuul kiirusega 6-9 m/s ja see lubas sõitudega alustada nagu plaanis – kell 11 ennelõunal. Ligi tund kestvad kolm võistlussõitu olid lõppenud kella poole neljaks pärastlõunal ja pingeliste sõitude tagajärjel paremusjärjestus selgunud.

Võistlus ja konkurents kujunes mõlemas grupis ülitihedaks ja tasavägiseks. Meistritiitlite saatus mõlemas klassis oli lahtine kuni viimase sõiduni. Pärast viiendat  ehk viimase päeva esimest sõitu läks halvima sõidu tulemus ka koondskoorist mahaarvamisele.

B klassis, kus pärast teist võistluspäeva hoidis 2,5 punktiga liidrikohta Kalev Jahtklubi jaht Reval Cafe Elisa ST Eero Panki meeskonnaga, olid jahid taas nii tasavägised, et võrdse sõiduajaga poolitasid esimese-teise koha jahid punkte kahel korral. Regati üldvõidu ja Eesti meistri tiitli viib Soome Martin Estlanderi meeskond jahil Xini Freedom klubist NJK. Vaid pooleteise punkti kaugusele jäi Reval Cafe Elisa ST. Omakorda 1,5 punkti kaotas teisele kohale viimasel võistluspäeval teise, kolmanda ja neljanda koha noppinud Priit Tammemägi meeskond jahil Premium Kalev Jahtklubist. Grupis võistles 9 jahti.

Xini Freedomi eestkõneleja ja „klahvimees“ Matias Autio rääkis, et võit tuli neile suure üllatusena ja raskelt. „Hooaega alustasime maikuus Eestis X-41 klassi Eesti Meistrivõistlustega, kus kohalike järel jäädi poodiumilt välja. Siis alustasime süstemaatilisi treeninguid, kuhu oli kaasatud ka treener, et asjad saaks tehtud paremini ja tulemused pole lasknud end kaua oodata. Baltic Offshore Week’i ehk Soome Meistrivõistluste võit tuli nädal tagasi ülekaalukalt. Meeskond on koos treeninud ja võistelnud alates 2014. aastast ja selle liikmed klapivad omavahel väga hästi – see ongi meie tugevus. 5-7 m/s puhuvad tuuled on meie jaoks ideaalsed olud. Kahtlemata on Eestis parem purjetajate tase kui Soomes ning me ise ei uskunud oma võitu viimase sõiduni. Siin on palju raskem võita kui Soomes, kuid paarisekundilised edumaad tõid seekord võidu meile. Meie meeskonnale meeldib alati Eestisse võistlema tulla – see oli väga ilus ja hästi korraldatud võistlus. Meie kapten Martin on teinud palju tööd selleks et tiim oleks koos ja kogu selle töö eest talle samuti suur tänu,“ lausus Autio tänulikuna lõpetuseks.

1. FIN68 XINI FREEDOM (X-41) – Martin Estlander – NJK (4-1-1-3-3,5-1-5,5) 13,5 punkti
2. EST703 REVAL CAFE ELISA ST (Salona 38 ibc) – Eero Pank – Kalev JK (1-2-2-1,5-3,5-5-5,5) 15 punkti
3. EST499 PREMIUM (X-41) – Priit Tammemägi –  Kalev JK (2-4-6-1,5-2-3-4) 16,5 punkti

C klassis oli jaht võidule sama pingeline või veel pinevamgi. Teise päeva järel liider olnud Ott Kikkase Sugar 2 Pärnu Jahtklubist, mille roolis itaallane Sandro Montefusco jäi viimasel võistluspäeval kahel korral alla Patrik Forsgreni meeskonnale jahil Pro4U-Malin Rootsist klubist KSSS. Võrdse arvu esikohtadega seerias, kuid lõppkokkuvõttes 0,5 punkti enam oli see hind, mis läks Sugar 2’le maksma esikoha ja Eesti meistri tiitli. Eesti Meistrivõistluste pronksmedalid riputati kaela Kalev Jahtklubi jahi Jazz meeskonnale, mille roolimeheks Viljar Sepp. Jazzi koguseeria saagiks kogunes 21 punkti. Grupis võistles 20 jahti.

Võitjameeskonna Team Pro4U-Malin roolimees Patrik Forsgren oli võidu üle Eesti Meistrivõistlustel silmnähtavalt õnnelik. „Mulle väga meeldis see võistlus ja kogu korraldus. Ma ei ole Eestis varem purjetanud, kuid siinsed veed ja olud on väga head – palju paremad, kui ma enne siiatulekut oskasin loota. Jahtklubi ja sadam on võistlusrajale väga lähedal ja võistlejatele on see väga mugav. See jaht on meil olnud juba kümme aastat, millest esimesed viis aastat ei olnud meil mingeid ambitsioone ja osalesime vaid kohalikel Rootsi regattidel. Viis aastat tagasi otsustasime minna rahvusvahelistele võistlustele, tegime süstemaatilisemalt tööd ja arenesime samm sammu haaval. Mina jätsin purjetamise katamaraanil F-18, mida harrastasin varem paralleelselt avamerepurjetamisega. 2013.a olime Euroopa Meistrivõistlustel kolmandad, 2014.a MMil teised. Meeskond on suurepärane ja ootame põnevusega algavaid Euroopa Meistrivõistlusi siin Pärnus,“ lausus Patrik Forsgren lõpetuseks.

1. SWE88 PRO4U-MALIN (First 36.7 Mod) – Patrik Forsgren – KSSS (3-3-1-1-2-2-1) 10 punkti
2. EST711 SUGAR 2 (NM38S) – Sandro Montefusco – Pärnu JK (7-1-2,5-2-1-1-3) 10,5
3. EST465 JAZZ (First 34.7) – Viljar Sepp – Kalev JK (6-2-2,5-5,5-3-3-5) 21 punkti

Tulemused
Pildigaleriid – autor Piret Salmistu

Volvo Estonia ORC klassi avamerepurjetamise Euroopa Meistrivõistlused peetakse Pärnus 10.-16. augustini. Regati kodulehekülg http://orceuropeans2015.com/

Danske Bank ORC klassi avamerepurjetamise Eesti Meistrivõistlusi korraldavad Pärnu Jahtklubi ja ESS Kalev Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Regati nimitoetaja on Danske Bank Eesti ja toetaja Bachmann Group.

orc_b_eesti_mv

ORC B klassi Eesti Meistrivõistluste esikolmik Pärnu Jahtklubi (c) Piret Salmistu

 

Xini Freedom FIN68 - Martin Estlander - NJK (c) Piret Salmistu

Xini Freedom FIN68 – Martin Estlander – NJK (c) Piret Salmistu

 

ORC C klassi Eesti Meistrivõistluste esikolmik Pärnu Jahtklubi (c) Piret Salmistu

ORC C klassi Eesti Meistrivõistluste esikolmik Pärnu Jahtklubi (c) Piret Salmistu

 

ORC C klassi Eesti meister 2015 - Team Pro4U-Malin Rootsist klubist KSSS (c) Piret Salmistu

ORC C klassi Eesti meister 2015 – Team Pro4U-Malin Rootsist klubist KSSS (c) Piret Salmistu