Optimist
Optimist on väga lihtne ühepurjeline lameda põhjaga ühepaadiklass, millel õpivad purjetama lapsed. Paadi konstrueeris 1947. aastal ameeriklane Clark Mills, see on 2,36 m pikk ning purjepindala on 3,5 m2. Enam kui sajas erinevas riigis purjetab selles klassis üle 200 000 lapse. Tegemist on maailma ühe arvukama ning kõige kiiremini kasvava paadiklassiga. Üle 50% viimastel Olümpiamängudel osalenud purjetajatest on oma purjetamiskarjääri alguses seilanud Optimist klassis. Eestis purjetati Optimistil esimest korda 1964. aastal.
Rahvusvahelise Optimist Klassi Liidu kodulehekülg
Zoom8
Zoom8 on ühepurjeline noorte ühepaadiklass. Paadi disainis 1992. aastal soomlane Henrik Segercrantz noorte purjetajate ideede põhjal, see on 2,65 m pikk ning purjepindala on 4,8 m². Zoom8 on kiire, ohutu ja kergesti käsitsetav paat, mis on hea üleminekuks lastepurjekalt Optimistilt juunioride klassidesse.
Rahvusvahelise Zoom8 Klassi Liidu kodulehekülg
RS Feva
RS Feva on noorte kahepaadiklass. Paadi disainis 2002. aastal britt Paul Handley ning seda toodab Suurbritannia ettevõte RS Sailing. Paat on 3,64 m pikk. S purjestus 5.5m² suuruse pindalaga grootpurje ning 2.1m²-se eespurjega sobib hästi noorte treeninguteks ja klubipurjetamiseks. XL purjestust 6.5m² suuruse pindalaga grootpurje, 2.1 m²-se eespurje ning 7m²-se gennakeriga kasutatakse võistluspurjetamiseks. RS Feva laevastik on maailmas kiiresti kasvamas, selle paadiga on lihtne ja mugav purjetada nii noortetiimil kui vanemal koos lapsega. Samas on tegemist kiire, modernse ja atraktiivse paadiga, mis aitab väga hästi arendada meeskonnapurjetamise oskusi.
Rahvusvahelise RS Feva Klassi Liidu kodulehekülg
Aero
RS Aero on elukestev paat, kehakaalu ja vilumuse kasvades saad võtta kasutusele suurema taglase. RS Aero populaarsus on maailmas kiiresti kasvamas, selle paadiga on lihtne ja mugav purjetada nii noorel purjetajal kui ka kogenud sõitjal. Samas on tegemist kiire, modernse ja atraktiivse paadiga, mille purjeid ning varustust vahetad kogemuse ja kaalu muutustega.
Rahvusvahelise RS Aero Klassi Liidu kodulehekülg
ILCA 4
ILCA 4 (end. Laser 4.7) on ühepurjeline noorte ühepaadiklass. Laser paadi disainis 1969. aastal kanadalane Bruce Kirby ning see on 4,23 m pikk. Meeste olümpiaklassist ILCA 7 erineb ILCA 4 oma purjepindalalt, mis on 35% väiksem – 4,7 m², ning sobib seega hästi kergema kaaluga noortele purjetajatele.
Rahvusvahelise Laser Klassi Liidu kodulehekülg
ILCA 6
ILCA 6 (end. Laser Radial) on ühepurjeline ühepaadiklass, mis on alates 2004. aastast naiste olümpiaklass. Paadi disainis 1969. aastal kanadalane Bruce Kirby ning see on 4,23 m pikk. Meeste olümpiaklassist ILCA 7 erineb ILCA 6 oma purjepindalalt, mis on 18% väiksem – 5,76 m². Selles klassis võistlevad enamasti naised, noorpurjetajad ja veteranid.
Rahvusvahelise Laser Klassi Liidu kodulehekülg
ILCA 7
ILCA 7 (end. Laser Standard) on ühepurjeline ühemehe paadiklass, mis on alates 1996. aastast meeste olümpiaklass. ILCA on 1969. aastal ameeriklase Bruce Kirby poolt disainitud üks lihtsamaid olümpiaklassi paate – lihtsa taglastuse, lameda põhja ja ühe purjega paat, mis monotüüpklassina seab varustuse osas kõrgeid tehnilisi nõudeid. ILCA 7 on 4,23 m pikk ning purjepindala on 7,06 m². Laser on 170 000 aktiivse entusiastiga ülemaailmselt populaarseim ühemehepaat.
Rahvusvahelise Laser Klassi Liidu kodulehekülg
29er
29er on noorte skiff-tüüpi kahepaadiklass. Paadi disainis 1997. aastal austraallane Julian Bethwaite ning seda toodab Suurbritannia ettevõte Ovington Boats. Paat on 4,45 m pikk ning purjesid on kolm – eespuri ja grootpuri on pindalalalt kokku 12,5m² ning asümmeetrilise spinnakeri suurus on 15m². Tegemist on kogu maailmas populaarse klassiga, mis on sportlik ja väga kiire, pakkudes põnevaid ja adrenaliinirikkaid purjetamiselamusi. Klass sobib noortele alates 12 eluaastast ning on heaks hüppelauaks neile, kes lisaks purjetamisrõõmule plaanivad kasvada täiskasvanute olümpiapaadiklassi 49er.
Rahvusvahelise 29er Klassi Liidu kodulehekülg
Tekst ja fotod: puri.ee