Laupäeva, 21. mai ennelõunal, kui suur hulk tallinlasi kogunes Maijooksule, kogunes ca 150 purjetajat 22 jahi pardalt Piritale, Kalev Jahtklubisse hoopis spordipäevaks merel. Ja tõsiseks spordiks see päev ka kujunes. Kalev Jahtklubi avamerepurjetamise karikasarjas Seiko Cup toimuv igakevadine  E4 Karikavõistlus on purjetajate hulgas alati oodatud sündmus. Sel aastal juba üheksandat korda toimunud avamerejahtide võistlus lühirajal pakub alati tugevat konkurentsi, pinget ja annab meeskondadele võimaluse talvega veidi rooste läinud manöövrite oskusi suurepäraselt lihvida.

SEIKO-CUP-KJK-karikavõistlused-2016

Ükski tuuleprognoos seekord reaalsusele ei vastanud. Lubati kena päikselist kevadilma 6-7 m/s puhuva tuulega. Keskpäeval Miiduranna lähistel võistlejatele esimest starti andes puhus reibas läänetuul kiirusega juba ca 8 m/s – nii see aga ei jäänud. Teise ja kolmanda võistlussõidu ajal näitasid tuulekellad tuule tugevuseks ka 11-12 m/s. Tuul pani meeskonnad tõsiselt proovile ja väiksema koosseisu või kehvema ettevalmistusega jahid kogu spordipäeva lõpuni kaasa ei teinudki. Samas tegi tuul head koostööd peavõistlusjuht Kalju Kirsiga, sest tuulesuund püsis sama ja vajadust raja korrigeerimiseks kogu võistluse jooksul ei olnud.

Seiko Cup 2016 - E4 karikavõistlus 21.05.2016

ORC klassi jahtide grupis, kus kõikvõimalike kõrgete tiitlitega jahte osa võtmas terve rivi, oli võistlus kolmeteistkümne jahi vahel väga pinev. Ca 35-minutilisi „vorste“ ehk siis kaks korda edasi-tagasisõitmist vastutuule-allatuule rajal suutis kõige oskuslikumalt ja kiiremini läbida 2013.a ORC C-grupi Euroopa hõbeda noor , aga väga tubli  meeskond Katariina II Aivar Tuulbergiga roolis, kellel taktikuks ja purjetrimmijaks Peter Saraskin.  Kordagi ei andnud nad konkurentidele võimalust esikohta ära napsata võites kõik sõidud ca 20-sekundilise edumaaga. Teise koha poodiumil võttis mullune Euroopa ORC C grupi hõbe ja 2013.a Euroopa meister, Ott Kikkase Sugar 2 Pärnu Jahtklubist, mille roolis tugev jääpurjetaja Jaan Akermann. Nendel läks kogu seeriast mahaviskamisele kolmanda sõidu kuues koht ja seeriaga 2-3-2 saadi kokku seitse punkti ja kaotati võitjale nelja punktiga. Kokkuvõttes kahe punkti kaugusele ja kolmandale kohale tuli 2015.a Euroopa MV neljas jaht – Kalev Jahtklubi Jazz, mille roolis sellel hooajal Juss Ojala. Jazzi seerias läks halvimana mahaarvamisele seitsmes koht ja seeriaks kujunes nii 4-2-3.

Aivar Tuulbergi Katariina II

Aivar Tuulbergi Katariina II

LYS grupi jahid olid jagatud suuruse järgi kahte gruppi. Suuremate jahtide grupis ei andnud teistele võimalust selle grupi suurim, Andres Aaviku jaht (X-35) Minni Kalev Jahtklubist, võites kõik sõidud. Eks Minni ise rohkem ikka ORC-grupis võistelda tahaks, aga õiged purjed saabumata ja jahi kaal mõõtmisega korrigeerimata – nii nad siis „harjutavad“ seni LYS-grupis. Küll aga tegi kiiret sõitu Oleg Egipte jaht Maori (Kalev Jahtklubi), 2015.a Kalev Jahtklubi kolmapäevaregattide neljas jaht oma grupis. Jätnud ühe sõidu sõitmata, sai ta seeriaks siiski 3-2-2 ja üldkokkuvõttes teise koha. Kolmanda koha sai suhteliselt värske paatkond jahil Iti, mille roolis Andres Luht.

Minni, kapten Andres Aavik

Minni, kapten Andres Aavik

Väiksemas LYS-grupis käis tihe rebimine kahe folkboodi vahel. Võrdne arv punkte, kuid viimases sõidus vahetult enne finišit Hard Perk’i Sveale hoogu juurde andnud suur laine, andis ka sõiduvõidu ja nii ka selle järgi esimese koha poodiumil. Mikk Kööseli Greta täitis siis sama arvu punktidega poodiumi teise koha. Kolmanda koha sõitis välja igas sõidus samuti kolmanda koha saanud Erki Kiluski Di Weiss.

Hard Perki Svea ja Mikk Kööseli Greta

Hard Perki Svea ja Mikk Kööseli Greta

Suurepärane kevadilm soosis nii mõnusalt pingelist spordipäeva merel kui ka autasustamist hiljem Kalev Jahtklubi lipuväljakul. Juttu ja muljetevahetamist jagus. Võistluse peakorraldaja Toomas Soots tänas kõiki osavõtjaid ja andis teada, et  2016 Seiko Cup sarja järgmine etapp toimub juba 4. juunil kui sõidetakse samuti pikkade traditsioonidega regatt Terra Feminarum, mille käigus jahid läbivad distantsi ümber Naissaare vabalt valitud suunas.

ORC grupi esikolmik - E4 karikavõistlus Seiko Cup 2016

ORC grupi esikolmik – E4 karikavõistlus Seiko Cup 2016

Tekst: Piret Salmistu

Kõik tulemused

Pildigalerii – fotod Greta Tooming ja Piret Salmistu