2016.a Kalev Jahtklubi avamerepurjetamise karikasarja Seiko Cup järjekorras kolmas etapp toimus laupäeval, 4. juunil kui purjetati pikkade traditsioonidega regatt Terra Feminarum, mille käigus jahid läbisid distantsi ümber Naissaare vabalt valitud suunas. 25 jahi meeskonnad veetsid mõnusa laupäeva merel ja kuigi tuul purjeid väga kõvasti ei paisutanud, jõudsid ka kõige väiksemad jahid sadamasse tagasi enne kella kaheksat õhtul.

SEIKO-CUP-KJK-karikavõistlused-2016

Terra Feminarum on purjetajate hulgas hinnatud võistlus. See on paljudele jahtidele pikemate sõitude peaprooviks juulis toimuva A. Le Cog 59. Muhu Väina regati eel. Samas pakub see ka põnevust ja pinget ning võimalust sõita ümber Naissaare endale sobivalt, kas päri- või vastupäeva. Kindlasti vajab see regatt oskust ilma- ja tuuleennustust osavalt enda kasuks rakendada – sellesse kergelt suhtudes võid vabalt öötundideni merele jääda või võistluse üldse katkestada. Sõltuvalt tuule kiirusest muidugi.

Terra Feminarum

Kõigi kolme grupi jahid sai kella 11 järel ennelõunal kenast starditud, purjetades Pirita Rannahoone lähistelt esmalt Miiduranna suunas võtma Kuulimuna märki. Sealt edasi said kahe väiksemate jahtide grupi meeskonnad nüüd oma ennustused proovile panna ja suunduda Naissaarele lähenema kas vasakult või paremalt poolt. Suuremate jahtide ehk ORC grupi jahid pidid pikema teekonna kogumiseks võtma ka lisamärgi – Suurupi poi. Seda tegid nad siis kas enne Naissaare poole suundumist sõites ümber saare vasemalt või vastupidi – olles teinud juba tiiru ümber saare ja läbides siis rajakirjelduses olevat nende grupi lisamärki.

IMG_0506

Lõuna paiku puhus kargevõitu põhjatuul 4-5 m/s – just nii nagu tuuleennustus lubas. Meeskonnad ei valinud sugugi sama suunda saarele tiiru peale tegemiseks. Mindi nii paremalt kui vasakult. Kui avamerel juhtub ootamatusi harva ette, siis saare lähistel tuleb alati ettevaatlik olla ja merekaarti hästi jälgida. Naissaare kõrval paremal on pikk piklik madalik, mis kaartidel üsna hästi märgistatud ja mille otsa keegi oma kiiluga sõita ei taha.

IMG_0461

Just selle koha peal „õnnestus“ võistlemine seekord lõpetada ORC grupis võistleval Margus Zuravljovi Amserv Toyota Sailing Team’il. Meeskond kirjeldab ise oma juhtumit nii: „Kuidas see juhtus on senini pisut keeruline mõista. Arvestasime juba tund enne madalikule lähenemist, et peame temast mööduma ja madaliku ja saare vahelt läbi sõitmine tundus kõige loogilisem. Me teadsime täpselt, kus ta paikneb ja saime täiesti vabalt tast mööda sõita. Tuul aga keerutas ja kord tundus, et ta kannab meid madalikule lähemale ja kord jälle kaugemale. Kaarti vaatasid mitmed meeskonna liikmed ja lepiti kokku, et teeme otsuse manöövriks kui olema madalikule lähemal. Kui olime terve tunni tegelenud sellest madalikust mööda saamisega jõudis kätte hetk, kus me talle omatigi otse otsa sõitsime ja peab tunnistama, et sealt välja saamine oli tükk katsumust. Pärastlõuna veetsime siis jahi kiilu siludes. Suuremaid vigastusi polnud ja pidime veidi haamri ja raspliga talle kuju andma, pahteldama ja värvima.“

IMG_0444

Finish sai avatuks kella nelja järel pärastlõunal kõige suurema jahi – Furiosa (Cookson 50 mod), mille roolis Juhan Pukk, Piritale jõudmise järel. Sõiduajaks kujunes neil kokku ligi viis tundi, samas Furiosa handicap koefitsient andis neile ORC grupi viimase korrigeeritud aja. Parima aja sõitis selles grupis välja Aivar Tuulbergi Katariina II (Arcona 340) Pärnu Jahtklubist.

LYS klass oli jagatud kahte gruppi. Suuremate jahtide grupis, kus 5 osalejat, sai parima aja Vahur Nurmi juhtimisel jaht Red Hot Kalev Jahtklubist. Väikseimate aluste grupis, kus osalejaid 10, sõitis  võiduaja välja jaht Viru, mille roolis Indrek Pikk Kalev Jahtklubist.

IMG_0417

Seiko Cup sarja viiest osavõistlusest on nüüd peetud kolm ja kaks viimast etappi purjetatakse alles septembris ja oktoobris. Seniks ootavad purjetajaid suure osavõtu ja kõrge konkurentsiga Marinepool-Kalev Jahtklubi kolmapäevaregatid Tallinnas, Greta Cup LYS jahtidele tuleval laupäeval, järgmisel nädalal toimuvad ORC klassi Eesti ja Soome Meistrivõistlused regati Baltic Offshore Week raames, ning muidugi suve oodatuim sündmus – A. Le Coq 59. Muhu Väina regatt juulikuus. Põnev purjetamissuvi on ees!

Tekst Piret Salmistu 

Fotogalerii – Gerli Tooming

ORC grupp, kus osales 10 jahti, moodustasid esikolmiku:

1. KATARIINA II – kapten Aivar Tuulberg
2, BRIGITTA-X – kapten Aleksandr Karboinov
3. SUGAR 2 . kapten Kaarel Kruusmägi

LYS I grupi esikolmik – osales 5 jahti:
1. RED HOT- kapten Vahur Nurm
2. MAORI – Olev Egipte
3. BERTA – kapten Marko Kustav Lilienthal

LYS II grupi esikolmik – osales 10 jahti:
1. VIRU-I – kapten Indrek Pikk
2. GAMAJON – kapten Indrek Orav
3. DI WEISS – kapten Erki Kilusk

Kõik tulemused