Laupäeval, 8. juulil sai tänavune Muhu Väina regatt ametlikult avatud, kui regatile andsid oma head soovid teele kaasa Pärnu Abilinnapea Irina Talviste, Pärnu Jahtklubi kommodoor Alari Akermann, kes seekord hoopis saarlaste jahi Katariina Jee roolis regatil kaasa purjetab. Kalevi Jahtklubi nimel soovis regatilistele nii palju jalgasid kiilu alla kui neil vaja on klubiülem Ain Roosma ning Eesti Jahtklubide Liidu president Kalev Vapper, kelle jaoks tänavune regatt on kahekümne neljas järjest osaleda, kuulutas regati avatuks.

Regatile on juba kümme aastat õla alla pannud ja hoogu andnud A. Le Coq, mille turundusdirektor Katrin Vernik meenutab, kuidas nemad purjetamise ja Muhu Väina regati juurde jõudsid, olles esialgu legendaarse ümber-Eesti-regati „Piirist Piirini“ kaaskorraldajaks. Sealt edasi anti hoogu juba oma jahile nimega „Premium“ ja sealt edasi ka Muhu Väina regatile. 2014. aastast alates on A. Le Coq regati nimisponsor.

Link intervjuule Katrin Vernikuga https://fb.watch/lGXZ35iXfM/

Pühapäeva, 9. juuli hommik Pärnus tervitas purjetajaid suvepealinna vääriliselt. Päike säras sinises taevas, õrn briis paitamas päevitunud põski ja Navitrolla-pilved purjede taustaks oli maali-vääriline vaatepilt Pärnu lahel kui keskpäeval anti esimene stardisignaal ja purjetajad alustasid regati kõige sportlikumat etappi – SYNLAB Pärnu lühirada vastutuule-allatuule rajal. Esimese regatipäeva saagiks oli kolm ca tunniajalist lühirajasõitu, kus meeskonnad said proovile panna kõik oma taktikalised ja sportlikud oskused väga muutliku suunaga tuuleoludes.

Hommikusel kaptenite koosolekul Pärnu Jahtklubis jagas peavõistlusjuht Tormi Jõgi purjetajatele veel viimaseid juhiseid ning Pärnu lahele kogu laevastik suunduski. 96 jahti olid jaotatud kahele võistlusalale, kus 46 suuremate ja kiiremate ORC I ja II grupi jahti ühel rajal ja 50 väiksemate ORC gruppide jahti ja Folkboodid teisel rajal. Põhjakaartest puhuvad maatuuled Pärnus on muutlikud ja hoiavad lahevee üsna sileda. Kui esimese kahe sõidu ajal puhus tuul tugevusega ca 3 m/s, siis kolmandaks sõiduks tõstis tuul ka veidi kiirust ulatudes kuni 6 m/s.

ORC I grupis, kus võistlemas 20 jahti, oli kõige pingelisem heitlus kahe samatüübilise jahi vahel. J-112 E tüüpi jahid on viimastel aastatel tiitleid noppinud kõikidelt ORC tiitlivõistlustelt. Nii ka kõnealused kaks Eesti jahti. Kui esimese sõidu võidu võttis 2022.a mitte-professionaalide ORC Euroopa pronks Shadow Harles Liiviga roolis (Kalevi JK), siis teise sõidu võit läks 2021.a maailmameister ja 2022.a Euroopa hõbeda saanud jahile Matilda 4 Juss Ojalaga roolis (JK Dago), kellel taktikalist nõu andmas Mati Sepp. Kolmanda sõidu võidu võttis aga jaht Forte (X-41 mod) Jaak Jõgi juhtimisel (Kalevi JK), järgnemas Matilda 4 ja kolmandana Shadow. Võrdselt 6 punktiga võttis lühirajasõitude võidu Matilda 4 (tänased kohad 3-1-2), teisel kohal Shadow (1-2-3) ja kolmas Forte (2-9-1).

Parima Cruiser jahi koha sõitis välja jaht Sylvia (Grand Soleil 43 BC), mille kapten Aare Kööpil on tänavu neljakümnes kord osaleda Muhu Väina regatil.

Juss Ojala intervjuu https://fb.watch/lGX-BBe4mY/

Harles Liivi intervjuu https://fb.watch/lGY0OqKu1s/

ORC II grupis (26 jahti) toetasid koduveed jahi Sugar (Italia 9.98) head käiku, kus Marjaliisa Umbiga roolis (Pärnu JK) võeti kaks esikohta ja üks teine koht ning saadi nelja punktiga SYNLAB Pärnu lühiraja etapi võit. Poole rohkem punkte (3-2-3) kogus mullune võitja Amserv Toyota Sailing Team (First 36.7 mod) Margus Žuravljovi juhtimisel. Etapi kolmas koht kuulub aga Saaremaa jahile Evelyn III (First 34.7) millel roolis Keith Luur (1-7-4).

Cruiser divisjoni parima jahi auhind regati esimesel etapil kuulub jahile Chantal (Mannerberg 31), kapten Aare Tuisu roolimisel.

Ka ORC III grupis (19 jahti)  oli võidukas kohalik Pärnu jaht. Grupi tänane kiireim jaht, mulluse regati võitja Brigitta (Cross 31) kapten Priit Jürioja juhtimisel, skooris samuti kaks võitu ja ühe teise koha ning asus etapivõiduga regati edetabeli tippu. Saarlaste jaht Pinta (Taurus) Guido Grassiga roolis, kuid kellel pardal abiks ka pärnaka Mati Hoole nõuanded, purjetas poodiumi teisele kohale (5-2-1). Kolmanda koha võttis regati esimeselt etapilt jaht Piloilleri (FF 31 IMS), mis varasematel aastatel tuntud tüdrukute võistkonnana, kuid sel aastal Alari Lagle juhtimisel Rein Ottosoni Purjespordikooli lipu all purjetab.

ORC IV grupis tekkis oodatult duell jahtide Lagle III ja Vesileenu vahel. Haapsalu Jahtklubi lipu all seilav Lagle III (Finn Express 83) Ülari Velviste juhtimisel võttis kolmest sõidust kaks sõiduvõitu ja ühe teise koha, teise koha saanud Vesileenu (Polaris) Imre Marmori juhtimisel võttis ühe sõiduvõidu (2-1-3) ja on Laglest kahe punkti kaugusel. Kolmanda koha siin grupis sai jaht Edda (Fenix) Mihkel Güssoni juhtimisel (3-4-2).

 Intervjuu Ülari Velvistega https://fb.watch/lGY3ESd5qi/

Folkbootide klassis oli tänase lühirajaetapi võidu üle väga rõõmus jahi Muinasjutukuningas Argo Vooremaa Haapsalu Jahtklubist. Noppides kaks sõiduvõitu ja ühe teise koha, jättis ta teisele kohale mitmekordse regativõitja, Tiit Riisalo jahi W-Lind, mille roolis Argo isa Vaiko Vooremaa (2-4-3). Mikk Kööseli meeskond jahil Jonna täitis kolmanda poodiumikoha (3-1-6).

Intervjuu Argo Vooremaaga https://fb.watch/lGY4FYL6qr/

Selleks et Eestimaa kaunitesse sadamatesse oleks põhjust tulla ka teistel kui vaid purjetajatel, kutsuvad korraldajad sellest fiilingust osa saama ka nö linnarahvast ja kuivamaamehi. Pühapäeva õhtul oli Pärnu Jahtklubi õu ja sadam rahvast täis – lisaks purjetajatele tuli Liis Lemsalu kontserti nautima ka suur hulk linnarahvast, saades Liisile kaasa elades samuti osa purjetajate peost.

Esmaspäeval pakib regatt ennast suvepealinnas kokku ja suundub hommikul kell 10 Saaremaa poole teele, kus enam kui 70 meremiili läbimise järel tervitab purjetajaid uuenenud Kuressaare sadam, milles Muhu Väina regatt peatus viimati aastal 2005. Esimesi jahte oodatakse sinna hilisõhtul.

Jahtide liikumist saab jälgida ka reaalajas KWINDOO rakenduse kaudu  https://kwindoo.com/tracking/34037-a-le-coq-moonsund-regatta-2023?race_id=39929

Tulemused https://www.manage2sail.com/et-EE/event/MV2023rada#!/results?classId=ORC

Regati kodulehekülg: http://www.muhuvain.ee/et

Regati teadetetahvel: https://www.manage2sail.com/en-US/event/muhuvainaregatt2023#!/
Regati Facebooki lehekülg – https://www.facebook.com/muhuvainaregatt/
Regati Instagram: https://www.instagram.com/muhuvainaregatt/

Regati fotod Flickris © Janis Spurdzins: https://www.flickr.com/photos/kalevi-jahtklubi/collections/72157721902524653/

Parimad palad, pildid ja uudised regatilt – Postimehe Muhu Väina regati blogi vahendusel

https://sport.postimees.ee/7809553/otse-muhu-vaina-regati-otseblogi-2023

Le Coq Muhu Väina regatti korraldavad Kalevi Jahtklubi ja Pärnu Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu Väina regati toetajad on A. Le Coq, SYNLAB, Alter Marine, Pro Marine Trade, Tactical Foodpack, Alexela, Loodus Invest, Hiiumaa Sadamad, Rahva Raamat, Pärnu linn, Postimees, Sportland, DSV Estonia, Amserv/Toyota, Elisa.