tsutselov

Kallid klubikaaslased

Uue aasta varahommikul tabas meie klubi ja kogu Eesti purjetamist korvamatu kaotus. Ootamatult lahkus meie hulgast väga hea purjetaja, olümpialane, purjemeister ja meie klubi auliige Aleksander Tšutšelov.

Aleksander Tšutšelov sündis Tallinnas 26.aprillil 1933.a. Tema isa Dimitri ja onud Andrei ja Nikolai olid juba enne suurt sõda ja okupatsiooni Eestis ja Euroopas tunnustatud purjetajad ning nii sai ka Šurka (nii me oleme teda alati kutsunud) elu tihedalt seotud purjetamisega juba 1946. aastast. Oma onu Andrei ja omaaegse olümpia pronksimehe Nikolai Vekšini juhendamisel alustas Šurka purjetamise treeninguid.

Peale keskkooli lõpetamist 1953.aastal astus ta Tallinna Polütehnilisse Instituuti õppima laevaehituse inseneriks. Peale TPI lõpetamist 1959. aastal asus ta tööle Spordilaevade Eksperimentaaltehase konstrueerimisbüroosse.

Kui moodustati Kalevi Jahtklubi, sai ka Šurkast meie klubi liige. Andeka ja tööka purjetajana võitles ta välja koha NSVL koondises Rooma Olümpiamängudele 1960.aastal. Seal vandus ta Napoli lahel alla vaid legendaarsele Paul Elvstromile, võites ühemehepaadil Finn hõbemedali. Väga raskes sportlikus ja poliitilises võistluses võitles ta välja koha ka Tokio mängude koondisesse samas jahiklassis, kuid paraku katsevõistlustele kulutatud moraalne ja füüsiline pinge jättis oma jälje ja nii tuli Jaapanist 12.koht. 1972. aasta olümpiaregatil Kielis käis ta NSV Liidu purjetamiskoondise varuvõistlejana. Järgmisele olümpiaregatile Kingstonis kandideeris ta Solingul, jäädes katsevõistlustel napilt 2. Edu saatis teda ka paljudel rahvusvahelistel regattidel.

Tollase NL meistrivõistlustelt võitis ta kokku 8 medalit, neist 3 kuldset. Eesti meister on ta olnud 7 korral. Oma rikkalikke kogemusi on Šurka jaganud paljudele, nii meie purjetamiskoondise peatreenerina, kui ka pärast sellelt ametikohalt lahkumist töötades purjemeistrina.

Aleksander Tšutšelovi olemine ja tegemised meie klubis on suured ja sellisena jääme me Teda ka mälestama.

Puhka rahus, Aleksander Tšutšelov!

Kalev Jahtklubi

Ärasaatmine toimub 6. jaanuaril kell 13.30 Pärnamäe kabelis.